Zeiss T* Distagon 25/2.8 "Z"

Manuální objektivy a vše o nich

Zeiss T* Distagon 25/2.8 "Z"

Příspěvekod no-X » 09 dub 2010, 22:10

Obrázek

"Z" řada objektivů Zeisse vychází z optických designů Contaxových objektivů, které byly přepočtené nebo mírně upravené. U většiny jsou rozdíly v optickém výkonu minimální a zaměřují se na zlepšení rozlišení v oblasti krajů APS-C políčka, přičemž středové a rohové rozlišení v rámci kinofilmového políčka (full-frame) se příliš neliší. Výraznější rozdíly jsou především u Distagonů.

Distagon T* 25/2.8 je jedním ze tří modelů, který Zeiss nabízí i v M42 závitu, takže jde zřejmě o opticky nejlepší M42 širokáč, jaký byl vyrobený, nicméně na APS-C políčku to nic extrémně širokého není.

Co se týká optického výkonu, těžko soudit. Objektiv je primárně určený pro větší formát než je APS-C senzor. Pokud bych ho srovnal s výstupy Sigma DP2, což je kompakt, který má stejný senzor, jako moje DSLR a jeho objektiv má i stejné ohnisko, tak mi přijde, že DP2 má při zaclonění ostřejší rohy, kapku nižší CA v rozích a odcloněná je malinko ostřejší... to už jsou ale výhody objektivu optimalizovaného pro menší senzor a bezzrcadlový aparát.

Ve srovnání se všemi staršími širokáči (včetně Flektogonů 20-25 mm) je o několik úrovní výš po všech stránkách. V čem Distagon překonává asi všechny objektivy, které jsem dosud zkusil, je kontrast. Přesto je ale poměrně náchylný na flares při focení v protisvětle (sice méně, než většina starých širokáčů, ale i tak vysoký počet rozhraní sklo/vzdu dělá svoje)

Distagon 25/2.8 patří mezi modely, jejichž optický návrh byl překopán nejvíce:

Distagon T* 25/2.8 C/Y (starý)
Obrázek

Distagon T* 25/2.8 Z (nová řada)
Obrázek

Podle majitelů obou verzí je i praktický rozdíl poměrně výrazný.

ukázky:

jelikož si už nepamatuju, u kterých snímků jsem CA upravoval a u kterých ne, tak tady je samostatná ukázka bez korekce CA / po korekci CA

Obrázek Obrázek

f/2.8-f/3.2

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

f/4

Obrázek

f/8 - f/11

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

další informace:
http://www.zeiss.com/
Obrázek
no-X

Re: Zeiss T* Distagon 25/2.8 "Z"

Příspěvekod no-X » 09 dub 2011, 23:07

Tak nevím, ale přijde mi, že Distagon mi na Sigmě dává nejlepší výsledky na hřbitově... nechápu, čím to je, ale připadá mi, že nikde jinde z toho nelezou barvy, který by mi přišly tak optimální, zároveň jako by chromatická aberace byla o řád nižší a dojem prostorovosti zase vyšší...

dám to sem alespoň jako ukázku Distagonu 25/2.8 na f/9 :-)

Obrázek
Obrázek
no-X

Příspěvekod honsou » 10 dub 2011, 19:29

Nejvíc se mi líbí ty dvě zimní, jsou dokonalé.
honsou

Příspěvekod no-X » 09 kvě 2011, 19:24

ještě jedna "reklama na Distagon" - asi na f/5

Obrázek

musím říct, že mě samotného ten výsledek překvapil :)
Obrázek
no-X

Příspěvekod dbouska » 07 srp 2013, 08:27

Objektiv Distagon 25/2,8 používám na Rolleiflexu SL 35 (v 70. letech byl licenčně vyráběn Rolleiem, od Zeisse má pouze odlišné antireflexní vrstvy HFT). Je to nejlepší širokáč, jaký jsem kdy používal.
dbouska

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Manuální objektivy